ZOBACZ USŁYSZANE

Rusza projekt „Zobacz Usłyszane”, a wraz z nim, powstająca specjalnie w jego kontekście, międzypokoleniowa grupa teatralna. Przesłuchania do zespołu, który ze zgromadzonych historii powojennych przesiedleńców stworzy spektakl dokumentalny, odbędą się 8 września sierpnia w jeleniogórskiej galerii BWA w godzinach 12–16.

W ramach przesłuchań uczestnicy zostaną poproszeni o zinterpretowanie załączonego tekstu (do pobrania – wersja graficzna) – (bez konieczności opanowania pamięciowego).
Prócz tego organizatorzy proszą o przygotowanie krótkiego tekstu własnego – ulubionego fragmentu prozy lub wiersza. W castingu może wziąć udział każdy – bez względu na wiek. Łącząc na scenie pokolenia, twórcy grupy chcą, by główna idea projektów: międzypokoleniowy dialog, zaistniał także w mikrokosmosie sceny. Spotkania teatralne ruszają już we wrześniu, by nowo powstałej grupie udało się wypracować wspólną estetykę.

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: zobaczuslyszane@wp.pl
Zapraszamy do zajrzenia do starych rodzinnych albumów, by dać powojennym wspomnieniom nowe życie. Zapraszamy do dialogu. Zapraszamy do udziału w projektach.
fundacjamandala.pl

Kontakt:
Maciej Pierzchała
tel.: 606 627 630

Głównym celem projektu „ZOBACZ USŁYSZANE” jest dotarcie do ostatniego żyjącego pokolenia ludzi, którzy przyjechali na teren Dolnego Śląska z różnych stron Polski i stworzenie spektakli dokumentujących historie, tradycję, kulturę, język i przeżycia, jakie towarzyszyły nowym mieszkańcom Ziem Odzyskanych. Tematem rozmów będzie życie powojenne, kształtowanie się kultur, ich łączenie się i wspólne życie społeczności pochodzących z różnych terenów. Celem projektu jest także ukształtowanie twórczych i świadomych postaw wobec historii Polski i popularyzacja wiedzy na temat prezentacji przekazów mówionych, a także zapoznanie młodych z technikami pracy reportażysty i aktora teatralnego.

Dolny Śląsk jest regionem, w którym po roku 1945 roku nie zachowała się odrębność kulturowa. Ludność z całej Polski zaczęła docierać do Ziem Odzyskanych zaraz po wojnie. Wśród nich znaczącą grupę stanowili mieszkańcy Kresów i Polski Centralnej. Teren w czasie drugiej wojny światowej uległ niewielkiemu zniszczeniu, dlatego też ludność wyjątkowo intensywnie przybywała do miejsca, które miało stanowić dla nich namiastkę spokoju. Wielu z nich jechało transportami przez wiele dni, nie znając miejsca docelowego. Wśród przesiedlonych funkcjonowało określenie „Dzikiego Zachodu” – jako miejsca, gdzie przyjdzie im stworzyć nowy dom i rozpocząć nowe życie. Po długiej i męczącej podróży znaleźli się wśród ulic o niemieckich nazwach, niemieckiej architekturze i nieznanych im wcześniej sprzętów. Musieli odleźć się w zupełnie nowej sytuacji, na obcym gruncie rozpocząć wszystko od początku. Z ludźmi, z którymi przyszło im zamieszkiwać nowy teren, łączyły ich doświadczenia przeżyć wojennych, dzielił język, nazewnictwo, często kultura i obyczaje.

ZAJĘCIA ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ W SOBOTY.
DODATKOWE INFRMACJE:
Maciej Pierzchała, tel.: 606 627 630, zobaczuslyszane@wp.pl

PROWADZĄCA:
Justyna Oleksy
Biogram do uzupełnienia
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *