AKTUALNOŚCI

Czy w tą pościel się kłaść, czy wyjść
pokaz filmu dokumentalnego Mój dom i spotkanie reżyserką Magdaleną Szymków
w
Starej Papierni.

Fundacja Mandala i Fundacja Otwarta zapraszają na pokaz filmu Mój dom Magdaleny Szymków oraz spotkanie z reżyserką.
27 października o godzinie 18.00 w Starej Papierni przy ul. Kilińskiego 11 w Jeleniej Górze.
To, co stare, stanie się nowe.

Losy dwóch kobiet. Szczecin, z którego wygnano i Szczecin, w którym osiedlono. O tym, jak wielka historia łamie/tworzy/pisze pojedyncze życiorysy. O czym jeszcze?
Zapraszamy do dyskusji po filmie.

Historia Dolnego Śląska jest także historią przesiedlonych. Otwarta projekcja oraz zaproszenie do dialogu wpisują się w działania projektu Stąd jestem, to wiem, którego tematyka rymuje się z wątkami filmu.

Istotą projektu Stąd jestem, to wiem jest opowieść. Opowieść o powojennych przesiedleniach z terenów dawnych Kresów Wschodnich, o zwyczajach, języku i tradycjach STAMTĄD oraz o tym, jak kształtowała się nowa rzeczywistość TU. Nurtowani świadomością, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może usłyszeć tę historię od jej świadków, twórcy projektu chcą dalej opowiadać historie, oglądać i pokazywać fotografie oraz przedmioty STAMTĄD, STĄD, z wtedy.

Kontakt:
Maciej Pierzchała
koordynator projektu

tel.: 606 627 630

Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Jelenia Góra pana Marcina Zawiły.

Organizator:
Fundacja Mandala
Partnerzy:
Fundacja Otwarta, Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze

Projekt Stąd jestem, to wiem finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
i ze środków Miasta Jelenia Góra.

 

„Stąd JESTEM, to WIEM” to projekt, którego istotą jest opowieść. Opowieść o powojennych przesiedleniach, o zwyczajach, języku i tradycjach STAMTĄD oraz o tym, jak kształtowała się nowa rzeczywistość TU. Opowieść ta będzie miała swe filmowe i teatralne wcielenie. Nurtowani świadomością, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może usłyszeć tę historię od jej świadków, twórcy Fundacji Mandala oraz Fundacji Otwartej zapraszają do udziału w warsztatach filmowych, przystąpienia do grupy teatralnej oraz przede wszystkim – poszukiwania historii i fotografii STAMTĄD, STĄD, z wtedy.

„Widzisz to zaKRESkowane?”, „zaKRESkuj, skąd jesteś”. Twórcy projektu poszukują historii przesiedleńców na tereny Ziem Odzyskanych z dawnych Kresów Wschodnich, ale także innych części Polski. Zakładając powstanie filmów dokumentalnych oraz spektaklu z nurtu teatru dokumentalnego, chcą jednak przede wszystkim s p o t k a ć świadków, uczestników powojennej historii i w kameralnym dialogu móc usłyszeć ich opowieść. Spotkanie jest jednym z najistotniejszych elementów projektu. Spotkanie międzypokoleniowe. Spotkanie, w czasie którego młodzi usłyszą historie, o które być może dotąd nie zapytali. Opowieści o przestrzeniach, zwyczajach, oswajaniu nowego. Opowieści o kulturze, tradycjach i języku, o tym, jak mieszały się ze sobą niepokój i entuzjazm, stare i nowe. Do tych korzeni dolnośląskości sięga projekt „Stąd JESTEM, to WIEM”. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Jeleniej Góry pana Marcina Zawiły.

Projekt jest otwarty. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich tych, którzy byli świadkami i uczestnikami powojennych przesiedleń, ale także tych, którzy znają opowieści dotyczące tego czasu. Projekt powołuje też grupę twórczą. Jakie są warunki rekrutacji? Empatia, gotowość nauki nowych sposobów wyrazu artystycznego. Cierpliwość słuchania. Ciekawość historii. Umiejętność dotarcia do osób, które zechcą opowiedzieć przed kamerami swój świat STAMTĄD i ten zaraz po przesiedleniu TU. Wrażliwość na słowo, na obraz. Przede wszystkim – na człowieka, na rozmówcę. Szacunek do jego historii. W projekcie wezmą udział także podopieczni Fundacji Mandala oraz uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego.

By przygotować uczestników projektu do rozmów, mających charakter wywiadów, w ramach projektu odbędą się intensywne warsztaty z zakresu poetyki i realizacji filmów dokumentalnych oraz praktyczne zajęcia dziennikarskie dotyczące przeprowadzania pogłębionych wywiadów. Warsztatom będą towarzyszyć otwarte projekcje filmów zrealizowanych na Dolnym Śląsku oraz wykłady poświęcone powojennej historii Ziem Odzyskanych. Intensywny kurs warsztatu aktorskiego z zakresu improwizacji, ekspresji i wyrazistości scenicznej czeka także specjalnie powołaną grupę teatralną Zobacz Usłyszane.

Projekt „Stąd JESTEM, to WIEM” został powołany do życia przez dwie fundacje.

Misją Fundacji Mandala jest wspieranie społeczności w kształtowaniu otwartej postawy na drugiego człowieka, bez względu na jego wiek i pochodzenie. Jednym z głównych projektów Fundacji jest Wolna Szkoła Mandala, która zamiast standaryzacji i rywalizacji pokazuje, jak ważne są szacunek, wolność i niezależność jednostki.

Fundacja Otwarta to nowo powstający byt na jeleniogórskiej mapie kulturalnej. Otwarta chce na bieżąco reagować na szybko zmieniającą się rzeczywistość, przeciwdziałać dyskryminacji oraz animować i rewitalizować przestrzeń publiczną. Misją Fundacji jest wspieranie twórczych i refleksyjnych postaw, przybliżanie do kultury i współdziałanie mieszkańców miasta. Fundacja będzie miała charakter otwartej pracowni, inkubatora pomysłów.

Jedną z pierwszych okazji do spotkania będzie zebranie informacyjne dotyczące szczegółowego przebiegu projektu, które odbędzie się 23 lipca o godz. 17.00 w jeleniogórskiej Galerii BWA przy ul. Długiej 1, która jest partnerem strategicznym projektu. Poznamy wtedy także termin przesłuchań do nowo powstającej grupy teatralnej.

Organizatorzy projektu zapraszają także do swojego stanowiska „zaKRESkuj, skąd jesteś” w dniach 21–22 lipca. Lokalizacja: jeleniogórski rynek. Będzie to swoista inauguracja projektowych działań, pierwsze spotkanie z obrazami przeszłości. Organizatorzy zachęcają, by przynieść w tych dniach fotografie dotyczące okresu powojennych przesiedleń. Staną się one częścią poprojektowej wystawy ze zbiorów mieszkańców Jeleniej Góry. Dzieląc się tymi zdjęciami, dajemy im życie szersze niż karty rodzinnego albumu, by te bezcenne pamiątki mogły służyć szerszemu gronu i nieść dalej zawartą w nich opowieść.

Projekt „Stąd JESTEM, to WIEM” – ważne daty i miejsca:

21–22 lipca, jeleniogórski rynek – pierwsze czekanie na uczestników projektu

23 lipca godz. 17.00 – spotkanie z organizatorami projektu w Galerii BWA przy ul. Długiej 1

wrzesień–październik – realizacja nagrań filmowych

sierpień–listopad – działania teatralne

listopad–grudzień – finał projektu „Stąd JESTEM, to WIEM”

Fundacja Otwarta oraz Fundacja Mandala zapraszają.


Projekt „Stąd JESTEM, to WIEM” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra.
Projekt „Zobacz usłyszane” finansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Udział w projektach jest bezpłatny.

KONTAKT
Maciej Pierzchała
koordynator projektu
tel.: 606 627 630
www.fundacjamandala.pl
Fundacja Mandala
ul. Paderewskiego 10/1
58- 506 Jelenia Góra

 

 

 

Zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące projektu STĄD JESTEM, TO WIEM.  Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego
w Jeleniej Górze

10 września 2018 roku, godz. 10.30 Aula.

Kontakt: Maciej Pierzchała, tel.: 606 627 630

 

Rusza projekt „Zobacz Usłyszane”, a wraz z nim, powstająca specjalnie w jego kontekście, międzypokoleniowa grupa teatralna. Przesłuchania do zespołu, który ze zgromadzonych historii powojennych przesiedleńców stworzy spektakl dokumentalny, odbędą się 8 września sierpnia w jeleniogórskiej galerii BWA w godzinach 12–16.

W ramach przesłuchań uczestnicy zostaną poproszeni o zinterpretowanie załączonego tekstu (do pobrania – wersja graficzna) – (bez konieczności opanowania pamięciowego).
Prócz tego organizatorzy proszą o przygotowanie krótkiego tekstu własnego – ulubionego fragmentu prozy lub wiersza. W castingu może wziąć udział każdy, bez względu na wiek. Łącząc na scenie pokolenia, twórcy grupy chcą, by główna idea projektów – międzypokoleniowy dialog – zaistniał także w mikrokosmosie sceny. Spotkania teatralne ruszają już we wrześniu, by nowo powstałej grupie udało się wypracować wspólną estetykę.

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: zobaczuslyszane@wp.pl
Zapraszamy do zajrzenia do starych rodzinnych albumów, by dać powojennym wspomnieniom nowe życie. Zapraszamy do dialogu. Zapraszamy do udziału w projektach.
fundacjamandala.pl

Kontakt:
Maciej Pierzchała
tel.: 606 627 630

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *